Kalender 2019

Kalendarium

Kalendarium 2019

Period Media Utställare Teknik

4 - 10 januari

 

Ingmarie Nordlund

Måleri, grafik, keramik, skulptur, och allmogebroderi

11 - 17 januari

Vernissagekort

 

"Winter Delights"

Samlingsutställning

18 - 24 januari

Vernissagekort

" A Midwinter Dream"

Samlingsutställning

25 - 31 januari

 

 

 

1 - 7 februari

 

 

 

8 - 14 februari

 

Ingwor Björnsdotter

Ragna Frykman Herrgård

Angela Arescoug

Måleri

15 - 21 februari

 

Ingwor Björnsdotter

Ragna Frykman Herrgård

Angela Arescoug

Måleri

22 - 28 februari

 

 

 

1 - 7 mars

Webbsida

Webbsida

Webbsida

 

Clara Lindegren

Jennifer Nystedt

Lena Modigh

Illustratörer, grafisk formgivning, fotografi

8 - 14 mars

 

Barbro Ingvaldsson

Krita och akvarell

15 - 21 mars

 

Petra Lundström

Rita Henriksson

Måleri

22 - 28 mars

 

Tia Itkonen

Tuschteckningar i print

29 mars - 4 april

 

"Ateljé 523"

Måleri, skulptur

5 - 11 april

Vernissagekort

Kristina Wikström

Akvarell, akryl, aluminiumskulpturer,

oljepastell, blyerts och

tusch

12 - 18 april

 

Annelie Björn

 

19 - 25 april

 

Pirkko Hikkonen

Målning och fotografi

26 april - 2 maj

 

Preliminärt bokat

 

3 - 9 maj

 

Charlotte Wester Forsén

Målning, siden

10 - 16 maj

 

Marja-Leena Hontonen

Textil och akryl, original och tryck

17 - 23 maj

 

Kent Olsson

Fotokonst

24 - 30 maj

 

Birgitta Thufvesson

Mixed media, akryl

31 maj - 6 juni

 

Simultanea Spazi d´Arte - Florence

Målning, collage, skulptur, gravyr och foto

7 - 13 juni

 

Simultanea Spazi d´Arte - Florence

Målning, collage, skulptur, gravyr och foto

14 - 20 juni

 

Rimma Axelsson

Siv Pettersson

Sterling silver, keramik och måleri

21 - 27 juni

 

 

 

28 juni - 4 juli

 

 

 

5 - 11 juli

 

 

 

12 - 18 juli

 

 

 

19 - 25 juli

 

 

 

26 juli - 1 augusti

 

 

 

2 - 8 augusti

 

Maria Melin

Broderi

9 - 15 augusti

 

Eva Andersson

Marianne Lehmus

Måleri, akvarell, skulptur och foto

16 - 22 augusti

 

Preliminärt bokat

 

23 - 29 augusti

 

Eldrun Keiseraas Flink

Akvarell

30 augusti - 5 september

 

Marita Lindroos

Blandteknik

6 - 12 september

 

Ulla-Britt Björklund

Akryl

13 - 19 september

 

 

 

20 - 26 september

 

 

 

27 september - 3 oktober

 

Anna Bolin

Keramik, akryl och akvarell

4 - 10 oktober

 

Lars Sjöberg

 

11 - 17 oktober

 

Pamela Collin

Akvarell

18 - 24 oktober

 

Mats Åkerman

 

25 - 31 oktober

 

Mats Åkerman

 

1 - 7 november

 

 

 

8 - 14 november

 

 

 

15 - 21 november

 

 

 

22 - 28 november

 

 

 

29 november - 5 december

 

Cecilia Wassberg

Grafiska tryck, målningar

6 - 12 december

 

 

 

13 - 19 december

 

Preliminärt bokat

 

20 - 26 december

 

 

 

27 december - 2 januari, 2020

 

 

 

Galleri Svea

 

Köpmangatan 4

Gamla Stan

Stockholm

info@gallerisvea.com