Kalender 2019

Kalendarium

Kalendarium 2019

Period                            Media                             Utställare                    Teknik

4  - 10 januari


Ingmarie Nordlund

Akvarell, olja, akryl, torrnål och tuschlacering

11 - 17 januari

"Winter Delights"

Samlingsutställning

18 - 24 januari

" A Midwinter Dream"

Samlingsutställning

25 - 31 januari




1 - 7 februari




8 - 14 februari


Ingwor Björnsdotter

Ragna Herrgård

Angela Arescoug

Akvarell, akryl, oljepastell och blandtekniker

15 - 21 februari


Ingwor Björnsdotter

Ragna Herrgård

Angela Arescoug

Akvarell, akryl, oljepastell och blandtekniker

22 - 28 februari




1 - 7 mars

Clara Lindegren

Jennifer Nystedt

Lena Modigh

Illustratörer, grafisk formgivning, fotografi

8 - 14 mars


Barbro Ingvaldsson

Krita och akvarell

15 - 21 mars

Petra Lundström

Rita Henriksson

Akryl

22 - 28 mars


Tia Itkonen

Tuschteckningar i print

29 mars - 4 april


"Ateljé 523"

Måleri, skulptur

5 - 11 april

Kristina Wikström

Akvarell, akryl, aluminiumskulpturer,

oljepastell, blyerts och

tusch

12 - 18 april


Annelie Björn


19 - 25 april


Pirkko Hikkonen

Målning och fotografi

26 april - 2 maj


Julio Casanova

Akryl

3 - 9 maj


Charlotte Wester Forsén

Målning, siden

10 - 16 maj


Marja-Leena Hontonen

Textil och akryl, original och tryck

17 - 23 maj


Kent Olsson

Fotokonst

24 - 30 maj


Birgitta Thufvesson

Mixed media, akryl

31 maj - 6 juni


Simultanea Spazi d´Arte - Florence

Målning, collage, skulptur, gravyr och foto

7 - 13 juni


Simultanea Spazi d´Arte - Florence

Målning, collage, skulptur, gravyr och foto

14 - 20 juni


Rimma Axelsson

Siv Pettersson

Sterling silver, keramik och måleri

21 - 27 juni




28 juni - 4 juli




5 - 11 juli




12 - 18 juli




19 - 25 juli




26 juli - 1 augusti




2 - 8 augusti


Maria Melin

Broderi

9 - 15 augusti


Eva Andersson

Marianne Lehmus

Måleri, akvarell, skulptur och foto

16 - 22 augusti

Pia Deckeman

Akvarell

23 - 29 augusti


Eldrun Keiseraas Flink

Akvarell

30 augusti - 5 september


Marita Lindroos

Blandteknik

6 - 12 september


Ulla-Britt Björklund

Akryl

13 - 19 september




20 - 26 september




27 september - 3 oktober

Anna Bolin

Keramik, akryl och akvarell

4 - 10 oktober


Lars Sjöberg


11 - 17 oktober


Pamela Collin

Akvarell

18 - 24 oktober


Mats R Åkerman

Måleri

25 - 31 oktober


Mats R Åkerman

Måleri

1 - 7 november


Karin Wiberg


8 - 14 november


Pia Rosén


15 - 21 november




22 - 28 november




29 november - 5 december


Cecilia Wassberg

Grafiska tryck, målningar

6 - 12 december




13 - 19 december


Preliminärt bokat


20 - 26 december




27 december - 2 januari,  2020




Galleri Svea


Köpmangatan 4

Gamla Stan

Stockholm

info@gallerisvea.com