Kalender 2020

Kalendarium

Kalendarium 2020

3 - 9 januari

Mathilda Janekeo

Olja

10 - 16 januari

Else-Marie Kovacs

Suzanne Kalliomäki

bla

Olja, akryl, betong och foto

17 - 23 januari

Vintergalaxen

Samlingsutställning

24 - 30 januari

Kristaller i mörkret

Samlingsutställning

31 januari - 6 februari

Gisela von Weisz

Ann Grill

Rieko Takahashi

Ninna Grass Sederström

Rimma Axelsson

Textilkonst, broderi,

tovat, silversmide

och keramik

7 - 13 februari

Åsa Köhler

Akvareller

14 - 20 februari

Inga Blomqvist

Isa Alversjö

Marianne Lind


Akryl, olja, pastellkrita, kol

21 - 27 februari



28 februari - 5 mars



6 - 12 mars

Lotte Kölare

Hans Gustafsson

Sven Björnekull

Johanna Ekelund

Olja, limfärg

13 - 19 mars

"Sällskapelser"

Vernissagekort

Liselott Granath

Akvareller

20 - 26 mars

27 mars - 2 april


3 - 9 april

Anna Linderholm

Akryl

10 - 16 april




17 - 23 april



24 - 30 april

Annelie Björn

Välkomna. Men maximalt 6 personer i Galleriet och rekommenderat avstånd gäller då, tack!

Akryl, skulptur

1 - 7 maj



8 - 14 maj




15 - 21 maj

Henrik Sjöström

BESIEGED BY BASTARDS: tavlor, blandteknik

22 - 28 maj

"Occasion"

tis-sönd 11- 17, måndagar stängt

Rimma Axelsson

Suzanne Kalliomäki

Silversmide, foto, keramik, nunotovning och stickning

29 maj - 4 juni

"Occasion"

tis-sönd 11- 17, måndagar stängt

Rimma Axelsson

Suzanne Kalliomäki

Silversmide, foto, keramik, nunotovning och stickning

5 - 11 juni




12 - 18 juni




19 - 25 juni




26 juni - 2 juli




3 - 9 juli




10 -16  juli




17 - 23  juli



24 - 30 juli


 

31 juli - 6 augusti



7 -13 augusti




14 - 20 augusti


Lasse Pettersson

Olja

21 - 27 augusti

Preliminärt bokad

Christina Rosenberg


28 augusti - 3 september


Marita Lindroos


4 - 10 september

Ulla-Britt  Björklund


11 - 17 september

Sten Retlev

Måleri

18 - 24 september

Eldrun Keiseras Flink

Akvarell och akryl

25 september -

1 oktober



2 - 8 oktober

Jan Gson

Fotografik

9 - 15 oktober


Tia Itkonen


16 - 22 oktober

Onsdagsakademin

Lennart Hansson


23 - 29 oktober


30 oktober -

5 november




6 - 12 november




13 - 19 november

Reserverad

Anna Linderholm

Akryl

20 - 26 november





27 november - 3 december



4 - 10 december

Reserverad

Birgitta Thufesson


11 - 17 december



Sarangi Rajapakse

Fotokonst, naturmotiv

18 - 24 december




25 - 31december








Period                            Media                             Utställare                    Teknik

Galleri Svea


Köpmangatan 4

Gamla Stan

Stockholm

info@gallerisvea.com